Reumatoloogia mõiste

Reumatoloogia – on sisemeditsiini eriala, mille aineks on reumaatilised haigused e toesehaigused – liigeste, lihaste, pehmete kudede, luude ja sidekoe haigused. Nende haiguste üheks kardinaalseks sümptomiks on nn reuma – luu- ja liigesevalu, toesevalu, muutlik valu peamiselt liigeste ja luude piirkonnas.

Eristatakse üle saja reumaatilise haiguse. Selles mitmekesisuses eristuvad põletikulised reumaatilised haigused (liigesepõletikud, sidekoepõletikud, veresoonepõletikud), mille tekkes on kesksel kohal autoimmuunne põletik ja ravis – mitmesugused põletikuvastased ja immuunsüsteemi mõjutavad vahendid. Põletikuliste reumaatiliste haiguste haiguspilt võib olla väga kirju ning need võivad haarata paljusid erinevaid elundeid ja elundkondi, põhjustades olulisi kahjustusi. Nende haiguste põdejate seas on suhteliselt suur laste, noorte ja keskealiste osakaal. Suur hulk reumaatilisi haigusi on seotud infektsioonidega (reumaatiline palavik, reaktiivne artriit jt) ning geneetilise eelsoodumusega. Mõned reumaatilised haigused on seotud vananemisega (osteoporoos e luuhõresus, osteoartroos e liigesekulumus jt). Kogu elanikkonnast umbes viiendik (20%) põeb mõnda reumaatilist haigust. Reumaatilised haigused on olulised töövõimekaotuse ja puude põhjustajad. Õigeaegse ja tõhusa raviga on võimalik põletikuliste reumaatiliste haiguste kulgu pidurdada või peatada, hoides ära rasked kahjustused. Taastusravi oskuslik rakendamine vähendab valu ja parandab toimetulekut.

Suuremad reumaatiliste haiguste rühmad on järgmised:

Reumatoloogia arsenali kuulub reumaatiliste haiguste diagnostika ja ravi: mitmesugused valu ja põletiku vastased ravimid; haiguskulgu modifitseerivad ravimid, sealhulgas bioloogiline ravi; luukoe ainevahetust mõjustavad ravimid; liigeste punktsioonid ja liigesesisesed süsted; liigeste ultraheliuuringud; densitomeetria (luutiheduse mõõtmine); plasmaferees jm. Reumatoloogid töötavad tihedas koostöös taastusravi erialadega, perearstide, radioloogide jt meditsiinispetsialistidega. Liigeste ja luude kirurgilise raviga tegelevad ortopeedid. Reumaatiliste haigete ravis on sageli oluline eri asjatundjaid lõimiv meeskonnatöö.